97. ČESKÉ DERBY ČESKÉ PODNIKATELSKÉ POJIŠŤOVNY

NEDĚLE 25. ČERVNA 2017 od 14 hodin (areál závodiště otevřen již od 12 hodin)

DERBY je absolutním vrcholem dostihového kalendáře, má status zkoušky, významově převyšující nejen ostatní zápolení první kategorie, ale i ostatní čtyři klasické dostihy. Triumf v něm nesmazatelně zapíše jméno vítězného koně do historie, pro jeho jezdce, trenéra, majitele, chovatele a ošetřovatele je pak tou naprosto nejvyšší metou, jíž lze v dostihovém světě dosáhnout. Derby spolu se dvěma dalšími klasickými testy tříletých hřebců a klisen - Velkou jarní cenou a St. Leger - tvoří takzvanou klasickou Trojkorunu. Dotace (celkový součet cen v dostihu) je 2 500 000 Kč, a tak je České derby již po řadu let nejbohatším rovinovým dostihem ve středoevropském regionu. Jeho 97. ročník, pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky, a další program s řadou tradičních špičkových dostihů se uskuteční v neděli 25. června.

Šestnáct uchazečů o vavřínový věnec s modrou stuhou

Do nejprestižnější klasické zkoušky, a s dotací 2,5 miliónu Kč také nejbohatšího středoevropského rovinového dostihu, letos zamíří patnáct hřebců a jedna klisna. Dvě z největších českých stájí (kterým se ale jedinečný triumf v Derby zatím stále vyhýbá) budou mít v dostihu hned po třech reprezentantech, loňské vítězství obhajující majitel je zastoupen dvěma akvizicemi.
Sedm aktérů již dokázalo triumfovat v (tuzemském, případně slovenském) dostihu nejvyšší kategorie - včetně vítězů Velkých jarních cen z Prahy i Bratislavy, nicméně vysokým favoritem je někdo jiný: ve čtyřech dosavadních startech neporažený tmavý hnědák Black Canyon, od počátku kariéry cíleně chystaný právě na nedělní vrchol.

1 - AENEAS (Tomáš Lukášek, Josef Váňa, Statek Blata Český ráj)
Jako dvouletý nestartoval a zatím na čeká na první triumf, v posledním vystoupení se však zlepšil, když bral bronz ve Velké červnové ceně. Člena vítězného týmu z předloňského Derby v sedle posílí trojnásobný vítěz Polského derby.

2 - FELIX (Jan Rája, Dalibor Török, DS Pegas)
Šestý z loňské Ceny zimního favorita i sezónní premiéry ve Francii si o pozornost řekl před třemi týdny ve Velké červnové ceně, kde za suverénním stájovým kolegou získal druhé místo. V sedle bude mít opět vítěze Českého derby 2011.

3 - STELLAR SPEED (Aurelien Lemaitre, Arslangirej Šavujev, Valentin Bukhtoyarov)
Druhý dosud nezvítězivší aktér a jeden z trojice, která se v Praze ukáže poprvé, zatím všechny starty absolvoval ve Francii. V posledních dvou představeních byl s dobrou konkurencí čtvrtý. Žokej, člen širší francouzské špičky, v ČR debutuje.

4 - PALAZZO CORSINI (Martin Laube, Greg Wroblewski, Stáj Marcelewo)
Také druhý z přítomných synů světového top-plemeníka Galilea zahájil kariéru až letos, a to dvěma působivými dubnovými triumfy v menších dostizích. Velká červnová cena se mu po drobném zranění nepovedla, nyní už je však opět fit.

5 - JOSEPH (Jiří Palík, Pavel Tůma, Dr. Charvát)
Jediný český rodák na startu a jeden z dvojice s pouze třemi starty na kontě. Vloni vyhrál říjnový debut v Mostě a letos tamtéž Memoriál dr. Frankenbergera. Opět jej povede vítěz Českého (2005) a Polského (2008) derby.

6 - BLACK CANYON (Petr Foret, Dalibor Török, DS Pegas)
Favorit dostihu s čistým kontem, který vyhrál všechny čtyři dosavadní starty. V Praze startoval dvakrát a byl suverénní v říjnovém Pražském zimním favoritovi i nedávné Velké červnové ceně, jíž ovládl stylem start-cíl, zadrženě o čtyři délky.

7 - SAŠA (Jan Verner, Tomáš Váňa, Stáj VB-Váňa)
Jediná klisna a šampiónka loňských juniorek debutovala před rokem stříbrem v Simsonově ceně, načež triumfovala v Ceně Masise. Letos finišovala třetí v Jarní ceně klisen. V jejím sedle poprvé bude vítězný žokej Slovenského derby 2014.

8 - SILVER BALL (Radek Koplík, Arslangirej Šavujev, Valentin Bukhtoyarov)
Druhý člen týmu, obhajujícího loňský triumf, letos v dubnu suverénně vyhrál mezi nezvítězivšími, byl čtvrtý v Memoriálu dr. Frankenbergera a osmý
ve Starohájském kritériu. Prvně jej povede vítězný žokej Slovenského derby 2006.

9 - GEORGE BOOLE (Róbert Šara, František Holčák, AGA-Vlachovice)
Svěřenec trenérského rekordmana Českého derby jede do Prahy poprvé, ale jako vítěz slovenské Velké jarní ceny, což byla jeho regionální premiéra po příchodu z Irska. Jeho žokej před třemi lety vyhrál Maďarské derby, v českém debutuje.

10 - FIGHTING LIPS (Jakub Pavlíček, Pavel Tůma, Dr. Charvát)
Již v dubnu tu vyhrál vytrvalecký dostih nezvítězivších, načež se umístil třetí v Memoriálu dr. Frankenbergera a čtvrtý ve Velké červnové ceně. Má dispozice pro dlouhé tratě, jeho bratr dokázal být druhý v německém St Leger.

11 - NOBLE CLIFS (Jack Mitchell, Dalibor Török, DS Pegas)
Všech pět dosavadních startů absolvoval na mílové distanci. V září tu snadno vyhrál dostih nezvítězivších, v Ceně zimního favorita byl pátý, letos po dubnové rozcvičce ve Francii vybojoval druhý honorář z Velké jarní ceny.

12 - NAGANO GOLD (Bauyržan Murzabajev, Greg Wroblewski, Syndikát V3J)
Po jistém triumfu z první dubnové neděle finišoval v karlovarské Jarní ceně jen těsně druhý za Black Canyonem a v květnu impozantně opanoval zdejší
vytrvaleckou třetí kategorii. Prvně jej povede vítěz loňského Českého derby.

13 - DOMINIQUE (Jaroslav Línek, Pavel Tůma, Dr. Charvát)
Čtvrtý z loňského Gerschova memoriálu a těsně druhý z Ceny zimního favorita letos obsadil sedmé místo ve Velké jarní ceně a šestou příčku ve Velké červnové ceně. Do sedla byl premiérově angažován čtyřnásobný vítěz Maďarského derby.

14 - SIR SUN (Jiří Chaloupka, Luboš Urbánek, Lokotrans)
Vítěz zářijového Gerschova memoriálu letos absovoval jediný dostih, avšak jednalo se o Velkou jarní cenu a svěřenec v Derby debutujícího kouče ji dokázal jistě vyhrát. V jeho sedle opět bude vítěz dvou ročníků Českého derby (2012, 2014).

15 - IRWIN FORGE (Zdenko Šmida, Radek Holčák, UTRIN)
Třetí z místních debutantů dokázal vloni a letos třikrát zvítězit v Bratislavě, slovenskou Velkou jarní cenu dokončil na třetím místě, ve Starohájském kritériu byl devátý. Poprvé jej povede vítěz Maďarského derby 2010.

16 - ZOCK (Jaromír Šafář, Helena Blažková, Joly)
Loňský vítěz Simsonovy ceny a Ceny zimního favorita a šampión dvouletých hřebců letos vybojoval třetí příčku ve Velké jarní ceně a pátý finišoval ve Velké červnové ceně. Do sedla se mu vrací vítěz Českého i Slovenského derby 2015.


Josef Váňa pokřtí "Sázku na outsidera"

Pod názvem Sázka na outsidera poprvé vychází český překlad amerického bestselleru Seabiscuit. Fascinující příběh jednoho z nejslavnějších koní dostihové historie a lidí kolem něj oslovil miliony čtenářů  po celém světě a posloužil jako předloha pro stejnojmenný film nominovaný na Oscara.

Autorka Laura Hillenbrandová na osudu podceňovaného valacha působivě dokládá, že i v dostihovém sportu k úspěchu vede hlavně nezdolná vůle. Na třech stovkách stran zároveň dává nahlédnout do zákulisí amerického turfu mezi světovými válkami a těžkého života tehdejších žokejů.

"Sázka na outsidera" bude v průběhu dne představena, jejího slavnostního křtu knihy se ujmou Josef Váňa s vydavatelem Jiřím Joskem a samozřejmě bude možno si ji v neděli v Conseq Parku také zakoupit.


V Praze-Velké Chuchli je tradičně zvláštní pozornost věnována nejmenším návštěvníkům. Děti do 15 let mají na všechny dostihové dny vstup zdarma, mládež do 18 let, studenti do 26 let a senioři nad 61 let zaplatí snížené vstupné. Na chuchelských dostizích se děti rozhodně nudit nebudou. Zdarma se mohou svézt na ponících, bavit se na venkovním dětském hřišti a vyzkoušet atraktivní herní prvky. Animační program bude od 14 hodin opět připraven v dětském koutku Hříbátka, situovaném do krytého přízemí tribuny.

Vstupné na derby-den činí 250 Kč a je v něm zahrnut také jeden výtisk Dostihového programu. Snížené vstupné je 100 Kč (bez Dostihového programu). I na tento den platí všechny celoroční vstupenky (permanentky).

!!! AKCE - PERMANENTKA 2017 !!! Pouze v neděli 25. června bude možno, na pokladně hlavního vchodu do areálu, zakoupit si celoroční vstupenku do Conseq Parku Velká Chuchle za zvýhodněnou cenu 600 Kč. Vstupenka bude platná na všechny zbývající dostihové dny sezóny, včetně nedělního derby-dne, kdy k ní bude zdarma přidán i jeden výtisk Dostihového programu.

Diváci, kteří si chtějí dostihové odpoledne ještě více vychutnat, mohou si zakoupit jednodenní vstupenku do Derby Klubu. Ten nabízí  příjemné prostředí, ideální výhled na dostihovou dráhu, pohodlný přístup k paddocku i možnost uzavírání sázek přímo v prostorách klubu.

Denní klubové vstupné na tento den 1400 Kč zahrnuje: vstup do areálu závodiště a Derby klubu, Dostihový program a servírované menu.

Vstupenky jsou k dostání v den konání dostihů na pokladně Conseq Parku, nebo při objednávce míst pro pět a více osob kontaktujte předem (v pracovním týdnu před dostihovým dnem) obchodní oddělení: tel. 242 447 031.


Již se stalo příjemnou tradicí, že nejvýznamnější evropská společnost pro dražby koní Tattersalls se aktivně zapojuje do programu nejprestižnějšího klasického dostihového odpoledne. Sponzoruje jeden z dostihů nejvyšší kategorie, TATTERSALLS MILE je, jak název napovídá, dostihem na trati 1600 metrů, v němž se utkávají nejlepší tříletí a starší mílaři. Vítěznému jezdci, trenérovi a majiteli věnuje trofej a dále majiteli vítězného koně speciální voucher s částkou 2000 liber.


Před každým z osmi dostihů odpoledne bude v paddocku vybrán "nejlépe upravený kůň" a jeho vodič obdrží od společností TMM a Tattersalls 500 Kč a lahev sektu Znovín Znojmo.


Součástí programu slavnostního odpoledne také budou (v interiérech tribuny) módní přehlídka & výstava obrazů uznávaného dostihového malíře a velkého příznivce českého turfu Davida Denta.


V rámci bohatého doprovodného programu vystoupí také soubor Apollo Band se zpěvákem Jiřím Votočkem (Apollo Band & Jiří Votoček s písněmi Petra Spáleného).