Upravit stránku

Dostihové sázky

Dostihová odpoledne jsou pro své návštěvníky a příznivce především zábavou. Poskytují výtečnou možnost do příjemného a upraveného prostředí pozvat nejen své přátele, ale v méně formálním rázu i obchodní partnery a pracovní kolegy. Výborným odreagováním pro všechny pak je sázení na koně. Uzavírat sázky je možné už od minimálních částek deseti a dvaceti korun, ale následné napětí z prožívaného dramatu na dráze je, bez ohledu na vsazenou sumu, leckdy nezměřitelné.

“Kdo si nevsadil, ten jako by na dostizích ani nebyl.”

Sázky k dostihům neodmyslitelně patří, ostatně stály u jejich samotného zrodu. Někdo může mít před sázením i jistý ostych, ale ten naprosto není na místě, naopak. Totiž tím, že si na dostih vsadíte, stáváte se vlastně jedním z jeho účastníků, protože máte ve startovním poli „svého koně". A to je pocit zcela unikátní!

Navíc sázení na dostihy v sobě má i notnou dávku vznešenosti, nejde pouze o bezduché zaškrtávání čísel, nebo mámení z blikajícího displeje. Je to vytvoření vlastního názoru a trvání na něm. Když Vámi zvolený favorit nakonec skutečně proběhne první cílem a Vy máte v ruce vítězný tiket, jste prostě nejlepší!

Dostihové sázky sice nabízejí větší šanci tomu, kdo studuje již dosažené výsledky koní, jejich rodokmeny a další informace, ale nezřídka vyhraje, a to i větší obnos, laik-začátečník. Navíc pro méně zkušeného sázejícího je uzavření takové sázky dobrým impulsem k tomu, aby více prohloubil své znalosti o dostizích a aby se z něj postupně stával erudovaný odborník.

Druhy dostihových sázek

KURZOVÉ SÁZKY - v okamžiku uzavření sázky sázíte na pevně stanovený kurz, tudíž ihned víte, kolik bude činit vaše výhra!
Minimální vklad při kurzové sázce je 20 Kč.

  • VÍTĚZ: vyhráváte, když Vámi tipovaný kůň v dostihu zvítězí.
  • VÍTĚZ / MÍSTO: současná sázka na vítězství a umístění koně (polovina vkladu je na tip "Vítěz", polovina na tip "Místo"). Na tiketu se uvádí dva kurzy: Výhru ve vyšším kurzu získáte tehdy, když Váš kůň zvítězí - polovina vkladu se násobí kurzem na vítěze a polovina kurzem na místo. Jestliže Vámi tipovaný kůň nezvítězí, ale umístí se, polovina vkladu sice propadá, avšak druhá polovina se násobí kurzem na místo a tuto výhru získáváte. Umístěním se rozumí doběh na druhém místě, při startovním poli osmi a více koní stačí k výhře umístění koně až na třetím místě.
  • 1-2: vyhráváte, když Vámi tipovaný kůň doběhne na prvním, nebo druhém místě.
  • 1-3: vyhráváte, když Vámi tipovaný kůň doběhne na prvním, druhém, nebo třetím místě.
  • 1-4: vyhráváte, když Vámi tipovaný kůň doběhne na prvním, druhém, třetím, nebo čtvrtém místě.
  • 1-5: vyhráváte, když Vámi tipovaný kůň doběhne na prvním, druhém, třetím, čtvrtém, nebo pátém místě. Sázka je vypisována v dostizích, kde startuje alespoň 11 koní.
  • POLE PROTI: tato sázka je přijímána jen výjimečně, pouze v dostizích, ve kterých startuje horký favorit. Uzavřením této sázky tipujete, že tento favorit nezvítězí (neboli, sázíte výhru jiného koně ze startovního pole proti koni jmenovanému). Vyhráváte v případě, že Vámi vybraný kůň doběhne druhý a hůře, nebo dostih nedokončí.
  • AKUMULOVANÉ SÁZKY (AKO): na jednom tiketu kombinujete více výše uvedených druhů sázek, přičemž kurzy jednotlivých tipů se mezi sebou násobí. Tím můžete získat výrazně vyšší výhru, avšak musíte uhodnout všechny tipy na sázence. Minimální počet tipů v AKO-sázence je pro každý dostihový den určen sázkovou kanceláří. Zároveň jsou z AKO-sázek vyloučeny tzv. podpůrné položky, takže nelze např. vsadit stejného koně do druhého a současně do třetího místa (“1-2” a “1-3”).

— — —
TOTALIZÁTOR - sázíte na kurz, který je vypočítáván až v okamžiku startu dostihu. Výhra je podílem součtu sázek v jednom typu sázky do jednoho dostihu a počtem vyhrávajících. Minimální vklad při totalizátorové sázce je 10 Kč.

  • MALÉ POŘADÍ: tipujete pořadí prvních dvou koní v cíli a vyhráváte tehdy, když uhodnete oba dva v přesném pořadí. Na jednu sázenku můžete vsadit několik kombinací. Tento druh sázky se přijímá pouze na dostihy, v nichž startují minimálně tři koně.
  • VELKÉ POŘADÍ: tipujete pořadí prvních tří koní v cíli a vyhráváte tehdy, když uhodnete všechny tři v přesném pořadí. Na jednu sázenku můžete vsadit několik kombinací. Tento druh sázky se přijímá pouze na dostihy, v nichž startují minimálně tři koně.

Kolik můžete vyhrát?

Možnou výhru určuje sázkový kurz, který bookmakeři přisoudí každému koni v dostihu podle svého uvážení. Kurzy pak bookmakeři dále upravují podle toho, jak sázející na jednotlivé koně sázejí. Sázkové kurzy se pohybují od hodnot 1,5:1 (tedy výhra patnáct korun za deset vsazených) až třeba do 50:1 (výhra pět set korun za vsazených deset). Výhra v kurzových sázkách je limitována částkou 15.000 Kč na jeden sázkový tiket.

Kdo nesmí sázet?

Sázet nesmějí dostihoví funkcionáři, kteří během dostihového dne vykonávají funkci (rozhodčí, pracovníci u cílové kamery, handicaper), dostihoví jezdci, trenéři (v dostihu, v němž startuje jejich kůň nebo jejich koně) a samozřejmě samotní bookmakeři. Sázky nemohou uzavírat osoby mladší 18 let.